Jak se cestuje po Islandu

Začátkem srpna jsme podnikly přípravnou cestu na Island. Chtěli jsme prozkoumat místo, kam spousta Čechů ráda jezdí a o kterém jsou rozporuplné informace. Někteří říkají, že Island je naprosto úžasný a že tam pojedou kdykoli znovu a nejlépe na kole. Druhá skupina zase tvrdí, že je tam taková zima, že i v létě musíte být oblečeni jako u nás v zimě při -5 stupních.

Tak jsme to vyzkoušeli na vlastní kůži. Z počátku jsme měli krásně a přešli jsme duhové hory na jihu Islandu. 83 km dlouhý trek jsme zvládli za 3 dny. Byl opravdu nádherný a řadíme ho mezi nejkrásnější treky světa. Viděli jsme stovky vodopádů a chodili sněhem a brodili ledové řeky. Po tomto výletu jsme navštívili ještě ledovce padající do jezer a moře a pak hurá na sever. Tady jsme dostali svůj příděl deště a zimy. Dotáhli jsme okruh a putování ukončili v sympatickém malém hlavním městě Rejkjavíku.

Jaký z toho všeho je závěr? Island je opravdu úžasný. Příroda je strohá a vidíte vlastně jen hory a skály, obrovské plochy, sníh, moře, jezera a mraky. Přesto na ty pohledy nikdy nezapomenete. Člověk ale musí mít fakt štěstí na počasí. Je zde hodně draho, ale když spíte ve stanu a stravujete se tak, že nakupujete v obchoďácích Bonus, není to zas až taková hrůza a ceny jsou jen trochu vyšší než u nás. Musíte se pokud možno vyhnout všem službám počínaje autobusovou dopravou až po koupání v Modré laguně. To je strašně drahé. Můžete místo toho stopovat nebo si pronajmout malé auto, což je docela snesitelné. Koupat se můžete zdarma v termálních pramenech. Jen si musíte na speciálních web stránkách najít, kde vlastně jsou, protože jinak je asi přirozenou cestou nenajdete. No a jak se obléknout? Slabá péřová bunda a péřový spacák jsou opravdu nepostradatelné. Jeďte na Island. Je to zážitek na který se nezapomíná, ale pro většinu lidí jen jednou. Vrací se jen ti nejotrnulejší.

Fotky a videa z této akce můžete vidět: ZDE-FOTKY

To top