Zájezdy plné zážitků

Aktivní dovolená na kole, na lodi nebo na lyžích

Nezařazené

Jablečnými sady uprostřed Alp

Tři země na kole

Oblast, která se v Jižním Tyrolsku táhne od Brixenu přes Bozáno, Meráno a dál do údolí Vinschgau, je výjimečná. Všude okolo vás jsou vysoké štíty hor, ale údolí jsou prozářená slunce. Je tu subtropické klima, ale přitom se na svazích okolo lyžuje do května. I teď, když se člověk na kole blíží ke konci širokého údolí, kde se zahýbá k legendárnímu sedlu Stelvio, je ohromen množstvím sněhu na horách před ním.

Cyklistu z našich krajů zde překvapí nejen vysoké a krásné hory, ošetřované jablečné sady kam člověk jenom dohlédne, ale hlavně cyklostezky. Na kole se tady jezdí hodně, všichni a všude. Údolí jsou protkány trasami pro kola. Většinou jsou perfektně vyasfaltováné a jak ve vašem směru, tak proti, pořád jezdí množství cyklistů. Italové převážně na silničních kolech, ve městech potom lidé na hezkých městských kolech s košíky na nákupy. Cyklistika je tu velmi rozšířená a naprosto integrována do celkové dopravy. V místech, kde se cyklostezky křižují se silnicemi jsou přechody, kde má cyklista absolutní přednost.

Oblast Vinschgau je velmi zajímavá. Nachází se v místech, kde se setkávají tři země. Itálie, Rakousko a Švýcarsko. Pro cyklistu je to úžasné, protože může libovolně na kole cestovat a přejíždět ze země do země. Zní to lákavě, ale není to zase tak jednoduché, jak to zní. Překážkou jsou hory. V našem případě průsmyk v sedle Stelvio nebo Reschenský průsmyk. Proto sem také vedou trasy závodu Giro d´Italia. Sedlo Stelvio je jedno z nejvyšších v Alpách. Pro cyklisty to je úžasná výzva a denně jich sem jedou stovky. Na vrcholu je úžasná atmosféra. Doprovod čeká na statečného cyklistu, který za hlasitého povzbuzování dojíždí do cíle ve výšce 2760 m.n.m. Pak už může následovat zmíněný sjezd do Švýcarska nebo do zase úplně jiné krajiny kolem Bormia a Livigna.

Výjezd na Reschenské sedlo není tak dramatický a těžký, ale řekl bych krásnější. Není to jen dřina a šlapání, ale hlavně krásná krajina. Cestu nad vámi chrání hrady a klášter a cyklostezka vede po břehu jezera a přehrady. Už když jste skoro v cíli, objeví se kuriozita ve formě kostelní věže trčící z vody Reschen See. A pak zase sjezd do Švýcarska a nebo pokračování podél řeky Inn do Rakouska.

Jižní Tyrolsko v této části je jiné než směrem ke Kronplatzu a k Dolomitům. Těžko říci, která část je krásnější. Za návštěvu stojí určitě obě. Každá nabízí trochu něco jiného, ale obě mají společné dokonalé cyklostezky a krásnou cyklistiku.

Na fotografie ze zájezdu SUNBIKE na kola do Jižního Tyrolska Vinschgau se můžete podívat ZDE-FOTOKY

×
To top