Zájezdy plné zážitků

Aktivní dovolená na kole, na lodi nebo na lyžích

Nezařazené

Jak Peter Sagan na Tour zvítězil v Alsasku

Francie je země cyklistice zaslíbená. Kdo tam kdy jel na kole po silnici ví, že jeho šance na přežití je proti českým komunikacím mnohem vyšší. Francouzští řidiči v cyklistovi nevidí nepřítele. A když se jedná o modlu jménem Tour de France, jde všechno ostatní stranou. Pokud závod, na který jsou Francouzi patřičně hrdí, projíždí jejich obcí, vezmou si dovolenou, pozvou známé, vyndají na ulici ke trati gril a čekají na závodníky. Grilují, popíjejí pivo a užívají si den, v němž se stanou součástí svátku jménem Tour de France.
Po dlouhých deseti letech se Tour de France zase vrátila do východní Francie, do části zvané Alsasko. Je to jedna z nejkrásnějších částí Francie. Jednoduše si jí představíme tak, jako bysme byli na úpatí kolem tisíce metrů vysokého pasů hor. No a podle tohoto pásu hor jsou všude malá, půvabná vinařská městečka, plná krásných hrázděných domů, vysokých kostelů a náměstíček s kašnami. Všude okolo nich jsou vinice a na kopcích hrady. V domcích a usedlostech bydlí vinaři, kteří vyrábějí jedny z nejlepších vín na světě.

Tak přesně do této části Francie se vrátila Tour. Byla to pátá etapa roku 2019 ze Saint-Dié-des-Vosges, dlouhá 175,5 kilometru. Bylo naprosto úžasné pozorovat krajinu plnou vinic a úzkých silniček z leteckého pohledu televizního vrtulníku.
Bylo nádherné počasí a modré nebe. Cyklisti se řítili známými městečky jako je Bergheim, Ribeaville, Riquewihr, Turkheim a nakonec Colmar. V Colmaru byl cíl. Pro nás bylo sympatické, že vyhrál Slovák Sagan, když už ne žádný Čech.  

Nejlepší ale bylo, že tam kde jeli závodníci, jsme před týdnem jeli také my. SUNBIKE projížděl část trasy Tour de France při zájezdu „Francie Alsasko – krajem historie, vína a čápů“. Myslím si, že každý, kdo zde nějakou dobu pobývá, si musí tuto část Francie zamilovat. Neostýchám se říci, že je to tak romantické a až pohádkové. Ať už jedeme na kolech vinicemi nebo podle vodních kanálů, zarostlých vysokými stromy, kterých jsou zde také desítky kilometrů, pořád máme pocit krásy a pohody.

Tour de France se sem pravděpodobně příští rok nevrátí, protože navštíví další krásná místa Francie. My se ale do Alsaska vrátíme určitě.

Ve „fotogalerii“ jsou snímky z našeho posledního zájezdu do Alsaska. Podívejte se ZDE-FOTOGALERIE.

×
To top