PROČ JE NÁM PO JÍZDĚ NA KOLE, BĚHU A JINÝCH SPORTECH TAK DOBŘE?

Cyklistické štěstí

Co za to může, když se tak při sportu dřeme, že příště se zase pustíme do té námahy? Proč vyjíždíme ta nejvyšší sedla? Cestou si tisíckrát říkáme, že se na to můžeme …, ale na vrcholu jsme šťastní a objímáme se s ostatními kamarády. A když se druhý den zeptám: „Pojedeš to znovu?“. Odpověď skoro vždy je: „Ano, pojedu“.

Tak proč to sakra děláme? Je to proto, že jsme zdrogovaní! A na drogy se vytváří závislost. Po fyzickém výkonu se v těle uvolňují hormony zefektivňující dodávky krve a kyslíku do mozku, což aktivuje hormony serotonin, dopamin a také endorfiny, které zmírňují bolest a zlepšují náladu natolik, že převyšují účinky morfinu!  Jak na nás působí tyto látky?

Dopamin způsobuje, že se cítíme nabití energií a namotivováni. Produkci dopaminu napomáhá také hormon fenylethylamin, známý jako „droga zamilovaných“. Fenylethylamin zvyšuje krevní tlak a také hladinu glukózy v krvi.
Serotonin je hormon zajišťující naši emociální stabilitu, navozuje pozitivní náladu a zvyšuje sebevědomí.
U sportujících lidí bylo také nalezeno vyšší množství anandamidu. To je látka zodpovědná za stav dokonalého štěstí. Anandamidy se totiž vážou na endokanabinoidní receptory stejně jako látky marihuany. Tzv. hormon blaženosti hraje podobně jako výše uvedené hormony roli v potlačování bolesti, podílí se ale také na koordinaci pohybů, zlepšuje krátkodobou paměť a urychluje proces uzdravování se. 

Nyní už nám to je úplně jasné. Tak co? Jdeme si šlehnout trošku drogy? Jak to uděláme? Navrhuji dát si dnes nebo o víkendu padesát kilometrů na běžkách, dokud je ještě trochu sněhu.

 

To top