Zájezdy plné zážitků

Aktivní dovolená na kole, na lodi nebo na lyžích

Nezařazené

Pobyt ve vysokých nadmořských výškách je pro nás velmi prospěšný

Pobyt a sportovní aktivity ve vyšších nadmořských výškách jsou pro nás velmi prospěšné. Organizmus reaguje adaptačními změnami na vysokou nadmořskou výšku. Dochází ke zvýšení maximální tepové frekvence, k poklesu objemu krve, což zahušťuje koncentraci červených krvinek a narůstá množství hemoglobinu, který váže kyslík. Pokud ještě připojíme fyzickou zátěž, tak organizmus obvykle reaguje zlepšením schopnosti k okysličování svalů, dochází k lepšímu prokrvení a zvýšení aktivity oxydativních enzymů. Naše tělo se v hypoxii učí efektivněji využívat kyslík.

Tréning a důležitost vysokohorského prostředí spočívá v tom, že když má tělo méně kyslíku dochází ke zvýšenému výdeji energie a tím se tělo začne podstatně rychleji unavovat. Při našem výkonu zapojíme dříve anaerobní zdroje, celkově se sníží výkonnost organismu, vytrvalostních schopností a schopnost podávat maximální výkon.

Pro adaptaci a přizpůsobení organismu na vyšší nadmořskou výšku by mělo stačit 1300 m nad mořem. Jako vysokohorské prostředí je chápána výška od 1800 m, kdy všechny reakce organismu jsou samozřejmě zřetelnější. Optimální výška pro trénink a maximální adaptační efekt je 2200 až 2400 m. Nejrychlejší adaptační efekt je ve výšce nad 3000 m, ale je zde velmi obtížné trénovat.

Pro cyklisty je vhodné využít jako doplněk běžecké a sjezdového lyžování. Ideálně zapojíte všechny svalové partie a ještě okysličíte své tělo na horách.

Řada z nás jezdí do vyšších nadmořských výšek především sjezdovat. Z pohledu ozdravného je to přínosem, ale z pohledu rozvoje fyzické kondice je to málo a maximálně posílíte dolní končetiny. Proto vyražte v ideálním případě před vaším lyžováním na krátkou rozcvičku, kde tělo zatížíte i trochu fyzicky. V ideálním případě vyrazte na běžky, kde jste schopni výrazněji ovlivnit vaši fyzickou kondici.

Italské Livigno leží v nadmořské výšce 1816 m. Kombinace sjezdového a běžeckého lyžování je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. Týdenní předvánoční pobyt je nejlepší variantou.

×
To top