Včera jsem narazil na hezký článek, který mi mojí úvahu o tom, že můžeme cestovat a plnit si své sny, připomenul. V titulku stálo: „Místo splněných snů – TOP 5 důvodů, proč navštívit Provence“. Opravdu mě zajímalo, jaké důvody to jsou a jestli i já to tak cítím.
Takže si přečtěte výběr z těch nejúžasnějších věcí z Provence jaké článek nabízí:
Nejmagičtější místa Provence. Co nás uchvátí a na co už nikdy nezapomeneme
1. Opatství plné levandulí
Jedno z nejstarobylejších míst původní Provence je opatství Sénanque, ležící uprostřed krásného údolí. Patří k nejvýznamnějším cisterciáckým památkám jižní Francie. Klášterní komplex, který byl založen v polovině 12. století, dnes přitahuje především svou fotogenickou tváří – nikdo neopomene ulovit svým fotoaparátem rozložitý románský chrám stojící za políčkem kvetoucích levandulí. Ale fotogenické je tady skoro všechno. Provence je kulturní krajinou již po tisíce let. Zdejší úrodné svahy s olivovými háji a vinicemi osázeli v osmém století před Kristem Řekové, milovali je divocí Galové i Římané, kteří zde vystavěli silnice, mosty, akvadukty a první velká města. Na antické artefakty narazíte na každém kroku – třeba když vás obyčejná asfaltka dovede na dosud funkční římský most, klenoucí se přes divokou strž nebo když se jen tak u cesty objeví nádherný vítězný oblouk. Oblíbeným cílem turistů je také obec Lacoste, nad níž stojí zbytky středověkého hradu. Není to však hrad jen tak ledajaký, neboť právě zde žil slavný šlechtic markýz de Sade.
2. Kraj levandule
Při vyslovení pojmu Provence se málokomu nevybaví levandule. Provensálské „modré zlato“ je všudypřítomné, a pokud zrovna nekvete a nehalí region do modro-fialového hávu, setkáte se s ním v místních tradičních produktech. Nejen že si téměř všude můžete koupit látkové pytlíčky s usušeným fialovým zázrakem, které vám doma provoní oblečení ve skříních a navíc ho ochrání před moly, ale v Provence se z levandule zkrátka vyrábí ledacos. Muzeum Levandule Můžete ochutnat třeba levandulovou zmrzlinu, bonbony nebo med a samozřejmostí jsou esence z této rostlinky, které mají množství blahodárných účinků. Pokud si čistou levandulovou esenci kápnete na kostku cukru, pomůže vám se zažíváním, koupel s pár kapkami levandulové esence zmírní bolesti hlavy i porouchané nervy a pár kapek na polštář zajistí klidný spánek.
3. Malebné vesničky a příjemná překvapení
V oblasti Provence se nachází vůbec ty nejkrásnější vesničky a městečka v celé Francii. Co takhle jedna z nejfotografovanějších francouzských vesnic, Gordes, tyčící se vysoko nad okolím a nabízející krásný výhled? Možná vám bude připadat, že už jste ji někde viděli – natáčelo se tu totiž několik známých filmů, např. vynikající Dobrý ročník, natočený podle předlohy spisovatele Petera Mayle, nebo Parfém, příběh vraha. Nadto pár kilometrů od Gordes najdete opatství Abbaye de Sénanque, jehož fotografie s levandulovými poli nechybí v žádné publikaci o Provence. Úchvatnou vesnicí je rovněž Les Baux-de-Provence, kterou ve středověku obýval lupičský šlechtický rod, v jehož rodokmenu se prý nacházel i jeden ze tří svatých králů, Baltazar. A v místním bývalém kamenolomu se tu navíc koná dechberoucí představení, tzv. Carrières de Lumières – promítání obrazů známých malířů na vysoké stěny kamenolomu. Toto představení vám vezme dech a vy budete překvapení, jak něco může být tak nádherné a jak to, že jste o něčem takovém dosud nevěděli. A to se vám v Provence bude stávat často.
4. Barevné trhy v každém městečku
Francouzi mají obecně pro trhy velkou vášeň a v Provence to platí dvojnásob. Co může být příjemnějšího, než se dopoledne společně s místními procházet mezi ovocem, zeleninou, sýry, kořením, mořskými plody, květinami a četnými regionálními produkty a vnímat dosyta vůně, barvy a zvuky, které francouzský trh nabízí? A abyste se cítili jako správní Provensálci, dejte si po nákupech a procházce po tržišti kávu a croissant v některé z místních pekáren. Věděli jste, že lahodné máslové croissanty údajně vůbec nepochází z Francie? Jejich předchůdcem je tradiční rakouské pečivo Kipferl, které se do Francie dostalo až se založením vídeňské pekárny v Paříži v první polovině 19. století.
5. Ideální místo pro milovníky výtvarného umění
Provensálská krajina a světlo inspirovaly mnoho malířů zvučných jmen. Tím umělcem, kterého místní krajina ovlivnila nejvíce a který zde strávil nejplodnější léta svého tvůrčího období, byl dozajista šílený Holanďan Vincent Van Gogh. Ten se v roce 1888 usadil v provensálském Arles a během dvou let tu namaloval více než sto padesát obrazů, včetně těch nejznámějších jako Pokoj v Arles, Hvězdná noc, Žlutý dům nebo autoportrét s uříznutým uchem. Mimochodem právě v provensálském Arles se odehrála ona osudná hádka van Gogha s Paulem Gauginem, po níž van Gogh přišel o ucho. Jakým přesně způsobem, to je tématem diskuzí mnoha odborníků. Jisté je, že po tomto incidentu Vincent dobrovolně odešel do psychiatrické léčebny v St. Paul de Mausole. Tam se při svých toulkách Provencí můžete vydat i vy a prohlédnout si mimo jiné pokoj, ve kterém umělec pobýval.
6. Slunce a přátelští obyvatelé
Lidé v Provence jsou k návštěvníkům přátelští a pohostinní. Barvy Provence jsou prý dvě: modrá pro levanduli a žlutá pro slunce. Stačí se jen podívat na jasně žluté barvy van Goghových obrazů a pochopíte, že slunce hraje v této krajině prim. Údajně je tu 2700–2900 slunečních hodin ročně a za všechno mluví výrok Alphonse Daudeta: „celá tato provensálská krajina žije jen světlem“, které si jako motto svých Listů z Provence vybral i Miroslav Horníček. Provensálští obyvatelé nemají s tolika slunečními hodinami důvod být zamračení a arogantní, jako to občas vídáme třeba u Pařížanů. Naopak, Provensálci jsou známí svojí pohostinností, ochotou poradit a úsměvem na rtech. Řídí se oblíbeným francouzským „savoir-vivre“, tedy „uměním žít.“ A to je oproti návštěvě velkých metropolí velmi osvěžující. Věděli jste, že oblíbený prosluněný nápoj Orangina známý po celém světě spatřil světlo právě v Provence?
Připravte se tedy na cestu, vyrazte do malebné Provence a nechejte se znova a znova okouzlovat touto nádhernou krajinou…