Zájezdy plné zážitků

Aktivní dovolená na kole, na lodi nebo na lyžích

Nezařazené

Na kole po Německu a vlakem zpět

Odra-Nisa

Před časem jsme se rozhodli, že se pojedeme trochu projet na kole. Ještě jsme v Německu nejeli cyklostezku Odra-Nisa. Tak jsme skočili na naše biky a vyjeli z Liberce přes Žitavu. Našim cílem bylo moře v Ueckermünde. Dopadlo to tak jako vždy. Cesta rychle utíkala a když se po 540 kilometrech objevilo moře,  začalo poprchávat a ochladilo se. Do slané vody se nám vůbec nechtělo. Byla neděle večer. Němělo cenu zde zůstávat a rozhodli jsme se jet domu.

Šli jsme na nádraží, kde nebylo nic, kromě nástupního perónu. V 17 hodin přijel vlak. Nastoupili jsme i s koly společně s několika dalšími cyklisty. Byli jsme si jistí, že pojedeme celou noc a přespíme někde na nádraží. Neměli jsme o cestě vlakem žádné informace. Našim cílem byla zase Žitava, kousek od Liberce. Netušili jsme kde máme přestupovat.

Přišel pan průvodčí. Oznámili jsme mu náš cíl a vysvětlili situaci. Řekl, že jízdenku nám vystaví on. Máte víkendovou slevu a cestou třikrát přestoupíte. Jízdenka je pro celé Německo za 27 euro za osobu i s kolem. Byli jsme překvapeni, protože tak nízkou cenu jsme opravdu nečekali.

Menu

Pak to šlo ráz na ráz. Přijeli jsme na nádraží do Pasewalku. Přestoupili jsme a během pěti minut jsme jeli dalším vlakem do Berlína. Zde na hlavním nádraží zase přestup a zase jsme byli do pěti minut ve vlaku na Cottbus. Výstup a nástup a další vlak nás vezl do cílové Žitavy.

V každém vlaku byla spousta cyklistů a někdy to vypadalo, že se už další nevejdou. Na každé straně vagónu byly informační tabule a člověk má pořád dokonalý přehled o tom, kde je a za jak dlouho bude vystupovat.

V posledním vlaku za námi přišla usměvavá průvodčí s dotazem, jestli si chceme objednat nějaké občerstvení. Odmítli jsme, protože jsme netušili, kolik by to stálo. V běžné německé restauraci je káva totiž přibližně za 2 eura a pivo za 4 eura. Pani průvodčí odcházela, ale stejně nám podala malou kartičku s cenami občerstvení ve vlaku. Podívali jsme se na ceny a byli v šoku! Káva za 0,90 eura, pivo za 1,50 eura a třeba cola za 1 euro. Tomu nešlo odolat, to jsme museli vyzkoušet. Objednali jsme si chlazenou colu a horkou kávu a naprosto spokojeni jsme ve 22.50 hodin vystoupili v příhraniční Žitavě.

Za šest hodin jsme přejeli regionálními vlaky za výhodnou cenu celé Německo. Cyklistům země zaslíbená!

×
To top