Kolik ještě musí být mrtvých?

Bezohlední řidiči motorových vozidel nemilosrdně najížděJí do cyklistů. Jízda na silnici je nejen v České republice velký hazard se zdravím. Jak daleko to musí dojít, aby se něco změnilo?

Pondělí byl volný den. Prodloužené volno přímo vybízelo k delší cyklistické vyjížďce. V neděli jsme na silničních kolech jeli z Jablonce za kamarády na Máchovo jezero. Tam jsme přespali a v pondělí jsme zase frčeli nazpátek. Moc hezká trasa pro silniční kola. Až jsem se divil, jak všechno probíhá v pohodě. Na silnicích byl relativní klid a nikdo nás nijak neohrožoval ani když jsme jeli vedle sebe.

Domu zbývalo posledních 5 kilometrů. Zastavil jsem na kraji silnice, abych si něco upravil. Zezadu se vyřítilo auto. Přestože silnice byla naprosto prázdná, projel kolem mě asi ve vzdálenosti deseti centimetrů. „Tak to teda bylo o fous,“ konstatoval jsem.

Asi po kilometru jsme dojeli k místu, kde auto parkovalo a tlustý starší řidič se snažil vysoukat z vozu ven. Díval jsem se na něj. Chtěl jsem si ho dobře prohlédnout, abych viděl, jak vypadá potencionální vrah.

Co je?“ zeptal se řidič.
Málem jste mě srazil, víte to?“ zeptal jsem se.
A ty se divíš? Co tam tak blbě stojíš!“ odpověděl. „Táhněte si nazpátek do paneláků,“ dodal ještě.

Asi je jasné, že jsem se trochu neudržel a také jsem mu něco ostřejšího řekl. Jeli jsme dál a přiznám se, že jsem se trochu bál, že se za námi rozjede a smete nás ze silnice. Myslím, že by toho byl tento řidič klidně schopný.

Připomněli jsme si, jak před 14 dny v Itálii auto při tréninku zabilo závodníka Giro d´Itália Michela Scarponiho. Pak jsem se na internetu dočetl, že v úterý, den po našem incidentu, netrpělivý řidič smetl vítěze Tour de France Chrise Frooma. Zavodník vyvázl bez zranění, ale kolo bylo na odpis.

Známí závodníci jako je  Alberto Contador, Alejandro Valverde a další, vyzvali k rozsáhlé akci za větší bezpečí cyklistů na silnicích. „Počet nešťastných událostí narůstá a nic se nemění. Potřebujeme tvrdší tresty pro nezodpovědné řidiče,“ řekl Valverde. Joaquim Rodríguez dodal: „Kolik mrtvých ještě musí být, aby se změnil zákon?

Článek o Froomovo incidentu naleznete na iDnes ZDE-FROOM.

 

To top