Zájezdy plné zážitků

Aktivní dovolená na kole, na lodi nebo na lyžích

Nezařazené

Julské Alpy na kole – jak jsme dupali na Vršič

Julské Alpy

Překvapit člověka může spousta věcí. Zprávy v televizi, krajina během dovolené, ale také lidi. Myslím tím lidi, kteří žijí v horách kolem Julských Alp, ale i všechny účastníky našeho cyklistického zájezdu. Právě jsme se totiž vrátili z cyklistického putování po těchto nádherných Alpách. Trasy na kolo vedou údolími a podél řek s průzračnou vodou, ale také do kopců v horách. Je tu obávaná sedlo Vršič (1611 m.n.m.), populární cíl všech náročných cyklistů. Slovinská televize při přenosech Tour de France několikrát toto sedlo zmiňovala, aby si diváci mohli udělat porovnání se sedly v Alpách, kde se Tour jede.

Lidi, kteří v poslední době jezdí na cyklistické zájezdy, si chtějí především užít pohodu, poznat krajinu, vesničky a městečka a také se zastavit v hospůdkách na občerstvení. Proto jsou připravené cyklistické trasy v tomto duchu. Mírné kopce, aby se nikdo moc neunavil. K tomu atraktivní místa s bohatou historií a atmosférou. Podobně to vypadalo i při zájezdu do Julských Alp. Po několika dnech jsme se ale přiblížili k legendárnímu sedlu Vršič. Cyklista, jedoucí z Kranjské Gory, zde překonává převýšení kolem 800 metrů a stoupá prudce do kopce. Serpentiny jsou vydlážděny kočičími hlavami, takže to i pěkně drncá. Celkově není výjezd zase až tak moc náročný, ale nenapadlo by mě, poslat tam účastníky pohodového cyklistického zájezdu.

A tak se konečně dostáváme k tomu překvapení. Víc než polovina lidí se dobrovolně rozhodla si toto sedlo vyjet. Navrhovaná trasa byla na chatu pod Triglav, která je také docela dost do kopce. V údivu jsem sledoval, jak většina lidí ráno po snídani vyráží na Vršič, kolem oběda se vrací a pokračuje na Aljažev dom k Triglavu. Moc pěkný výkon! Hluboce se klaním a přeji, ať vám cyklistické nadšení vydrží co nejdéle.

Podívejte se na fotografie z tohoto zájezdu do Julských Alp ZDE-JULKY.

×
To top