Jezdím na kole, tudíž jsem

Bretaň-krásný výlet

Často lidem vysvětluji nějaké cyklistické trasy a oni se mě pořád ptají: „Kolik je to kilometrů?“ Já krčím rameny a zcela přesně nevím. Tak odpovídám: „Asi tak 50 nebo 60? Je to moc nebo málo?“. Víte, proč to nevím? Přestal jsem kilometry sledovat. Zaměřuji se na to, jestli je to do kopce nebo po rovině, jestli je to terénem nebo po silnici, jestli je to obtížná jízda nebo lehoučká. To jsou pro mě daleko důležitější údaje než kilometry. V Himalájích může člověk jet celý den 25 kilometrů a večer bude zcela vyčerpán.

Přesto se mi pořád znovu a znovu stává, že po návratu z výletu mi lidi říkají. „Stando, ty jsi nám zase lhal“. Hájím se udiven slovy: „Jak to, že jsem vám lhal? Byl to přece krásný výlet!“. Odpověď je trochu komická, ale v tomto stylu: „Ano, bylo to krásné, ale nebylo to 50 kilometrů, jak jsi říkal, ale 52“.

Co na to dodat? Užívejte všech krás tohoto světa a nepřepočívávejte vše pořád jen na kilometry, hodiny, spálené kalorie atd. Jsou daleko důležitější věci. Pro mě osobně je celkový prožitek daleko více, než jakékoli číslo, i kdyby bylo sebevětší.

To top