Zájezdy plné zážitků

Aktivní dovolená na kole, na lodi nebo na lyžích

Nezařazené

Jak se proslavil Matěj Karásek

Doslova vědeckou senzací se stal mladý český vědec Matěj Karásek. Devět let pracuje na univerzitě v Bruselu a nyní v Delftu. Sestrojil malého létajícího robota (drona), který kopíruje let kolibříka nebo vosičky octomilky. Podívejte se na video, jak robot létá (viz dole).

To by samo o sobě nebylo pro nás zajímavé. To senzační je, že to je syn našeho kamaráda Jirky z Jablonce nad Nisou,  který má rád cyklistiku a s otcem a sestrou Kristýnou sem tam jezdili na  zájezdy se SUNBIKEm .

Nejzajímavější ale je to, že mladý vědec Matěj dnes dělá cyklistiku ve svých volných chvílích na takové úrovni, že Česko i zde skvěle reprezentuje a skoro nikdo to neví.

U nás se zúčastnil závodu 1000mil, které dělá další  Jablonečák Honza Kopka. Dalo by se i říct, že jde v jeho stopách. To proto, že se letos účastnil akce, která Honzu proslavila.  Jedná se o Tour Divide 2018, nejdelší závod horských kol na světě.

Legendární závod bez podpory, který začíná v provincii Alberta v Kanadě v Banffu a končí v Novém Mexicu. Závod je dlouhý 4418 km a Matěj ujel tuto vzdálenost za 28 dní. Závod je bez jakéhokoliv zabezpečení, a tím se řádí mezi nejtěžší. Bez zabezpečení znamená, že s sebou nikdo nesmí mít doprovodný team a každý závodník musí spoléhat jen a jen sám na sebe, jakákoliv pomoc z venku je přísně zakázána. Trasa vede přes hory vysoké téměř 4000 metrů nad mořem s výskytem sněhu, skrz lesy plné medvědů, losů a pum, skrz potoky a pouště plné žáru. Všichni závodníci tedy musí mít kompletní výbavu na přežití, nářadí, jídlo, oblečení a další nezbytné věci, ale zároveň s ohledem na váhu, cyklista veze. Více informací o samotném závodě naleznete zde: ZDE-TOUR-DIVIDE-2018

Více informací o umístění Matěje Karáska naleznete zde: INFORMACE-tourdivide2018-Matej-Karasek

V loňském roce ho jela Markéta Peggy Marvanová a Adam Záviška. O nich se hodně psalo jako o ostřílených dobrodruzích, kteří se nezaleknou jen tak nějaké výzvy. O Matějovi se na rozdíl o nich píše JEN 🙂v prestižním vědeckém časopisu Science.

Rozhovor s Matějem, který dělala na Radiožurnálu Lucie Výborná si můžete poslechnout ZDE-LUCIE-VÝBORNÁ-ROZHOVOR .

×
To top