COVID certifikát

Evropské COVID pasy by měly znovu umožnit cestování po Evropě. Evropská komise (EK) včera představila jejich návrh. Bude ve dvou jazycích, elektronický i tištěný, a bude obsahovat informaci, zda je jeho držitel očkován, otestován nebo překonal COVID (potvrzení platí 3 měsíce). K použití při cestování po EU by měl být připraven koncem května – nejpozději v červnu, tedy ještě před letní turistickou sezónou

Digitální osvědčení v praxi

  1.    OČKOVÁNÍ/TEST/PŘEKONÁNÍ ONEMOCNĚNÍ – předpokladem k získání COVID certifikátu jsou tyto 3 skutečnosti: cestující se nechá očkovat, případně má negativní PCR test nebo před maximálně 3 měsíci překonal COVID-19
  2.    VYDÁNÍ A PODPIS OSVĚDČENÍ – nemocnice, lékař nebo zdravotnické centrum vydá certifikát v případě splnění jedné z výše uvedených podmínek
  3.    QR KÓD V MOBILNÍM ZAŘÍZENÍ NEBO V TIŠTĚNÉ PODOBĚ – součástí osvědčení a to jak elektronického, tak tištěného, bude QR kód, do kterého se nahrají všechny potřebné informace
  4.    OVĚŘENÍ PODPISOVÉHO KLÍČE PŘES BRÁNU EU – na hranicích, na letišti, v letovisku apod. bude osvědčení na základě QR kódu kontrolováno
  5.    KONTROLA PRAVOSTI OSVĚDČENÍ – po naskenování QR kódu bude zjištěno, zda je osvědčení platné či ne

Zdroj: Evropská komise

Za vydání osvědčení odpovídá členský stát. Závisí na jeho kapacitách, zda dokáže zajistit, aby byl plně digitální nebo ho bude lidem vydávat v papírové podobě. Komise povoluje obě možnosti.

EK usiluje o bezpečný pohyb během nadcházející letní turistické sezóny. Na základě digitálního „zeleného pasu“ budou moci lidé očkovaní proti COVID-19 volně cestovat v rámci Unie, testování a karanténní opatření však budou pokračovat i poté. Samotné očkování proto nebude jednou z podmínek volného pohybu osob.

Důležité informace o COVID pasu

  •        COVID pas se týká těch, kteří absolvují očkování nebo negativní PCR test nebo mají doklad o překonání nemoci COVID-19. Členské státy EU musí očkovací pas poskytnout všem, kteří splňují alespoň jednu ze tří uvedených podmínek.
  •        Certifikát bude mít podobu QR kódu. Kód bude obsahovat informace, jako je jméno, datum narození a informaci o zdravotním stavu člověka ve vztahu k onemocnění COVID-19, tedy zda onemocnění překonal, zda byl očkován nebo má negativní PCR či antigenní test.

„Pokud někdo nebude moci získat ani jeden z těchto tří elementů, měl by si cestování zatím rozmyslet,”

 

Získám očkovací pas, i když ještě nebyla schválena očkovací látka?

Digitální COVID certifikát je zatím platný pouze v případě očkovacích látek schválených Evropskou agenturou pro léky. EU zatím pro nouzové použití schválila vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders uvedl, že členské země mohou své obyvatele očkovat i látkami, které EMA neschválila.

„Oficiálně navrhujeme uznat vakcíny schválené EMA. Bude ale na členských státech, zda chtějí uznat i vakcíny, které EMA neschválila,“ upřesnil zdroj.

Důležité je to v současné chvíli nejen například pro Slováky, či Maďary, ale i další občany zemí EU, které se rozhodly jít vlastní cestou a nečekat na schválení vakcín unijním regulátorem.

Týkat se to bude i občanů zemí mimo EU. Pokud budou cestující očkováni vakcínou neschválenou agenturou EMA, bude záležet na členském státu, zda jejich očkování uzná.

Jednotný certifikát je v plánu už delší dobu

Evropská unie již déle pracuje na vytvoření jednotného certifikátu s QR kódem, díky němuž by se sjednotila pravidla cestování ve všech 27 zemích. „Technické řešení by mohlo být na světě v průběhu dní, v horším případě týdnů“ uvedl ještě v únoru tohoto roku tajemník Ministerstva zahraničních věcí Slovenské republiky Martin Klus.

Státní tajemník rovněž zmínil, že Evropa tento dokument nechce nazývat pas, ale certifikát. Certifikát bude QR kód, který by se naskenoval na hranicích a cestujícího následně pustí přes hranici.

Dokud však nebudou mít přístup k vakcíně všichni, kteří o ni mají zájem, QR kódy budou zahrnovat i informace o tom, zda někdo onemocnění překonal nebo má negativní test.

Digitální očkovací pas, který potvrdí, že člověk je očkován proti coronaviru, by mohl v budoucnu sloužit jako propustka do zahraničí i na množství hromadných akcí. Novinka může výrazně usnadnit cestování po světě, návštěvu sportovních či kulturních akcí a postupný „návrat do normálu“.

To top