CO POTŘEBUJETE VĚDĚT PŘED CESTOU NA LYŽE

Minulou zimu si skoro nikdo z nás v zahraničí nezalyžoval. Proto by každý chtěl jet na dlouhé a krásné sjezdovky v Itálii nebo Rakousku tuto zimu. Konečně to je možné! Pojedete-li tedy letos na lyže do Itálie nebo Rakouska, určitě budete řešit, jaká opatření jsou nutná a jestli se tam dostanete. Připravili jsme proto pro vás nejdůležitější informace, které byste měli vědět. Na první pohled se to zdá složité. Nenechte se ale odradit! Všechno jsou jen drobná administrativní opatření, která se dají lehce splnit.

Užijte si krásné chvíle ve vysokých horách při lyžování!


Itálii a Rakousku je možné lyžovat jedině s platným digitálním covid pasem (certifikátem), tedy s dokladem o dvou dávkách očkování nebo prodělání covidu.

Platnost EU digitálního certifikátu byla pro Itálii zkrácena z 9 měsíců na 6 měsíců. Toto zkrácení platí od 1.února 2022. Zkontrolujte si tedy, zda váš digitální certifikát ještě bude platný.
Digitální certifikát (Covid pas) je také nutný pro ubytování nebo pro vstup do restaurací, barů a dalších služeb.

Podmínka, že máte platný digitálním covid certifikát už nestačí. Nyní je bezpodmínečně nutné mít v den vstupu do Itálie a Rakouska také PCR test, který platí 48 hodin (zdarma) nebo antigenní test platný 24 hodin (200,-Kč/osobu).


Dále je nutné mít s sebou 1-2 respirátory do kabinových lanovek a roušku na veřejnost.


Do Itálie je nutné vyplnit vstupní formulář PLF. Do něho budete vyplňovat tyto údaje:
Jméno =
Příjmení =
Rodné číslo (bez lomítka) =
Místo narození =
Zdravotní pojišťovna =
Telefon =
Číslo cestovního dokladu (občanka nebo pas) =
Město a PSČ trvalého bydliště =

Naleznete ho na těchto stránkách: ELEKTRONICKÝ FORMULÁŘ-ZDE.


DĚTI V RAKOUSKU  do dne dovršení 12 let nepředkládají žádný doklad o bezinfekčnosti. Pokud jde o karanténu a registraci, uplatní se na ně stejný režim jako na jejich dospělý doprovod.

DĚTI V RAKOUSKU školního věku 12 -15 let narozené ne dříve než 1.9. 2006 (bez ohledu na státní příslušnost) opravňují ke vstupu kromě splnění pravidel platných pro dospělé (tedy očkování/uzdravení + PCR test) také platné negativní výsledky testů v testovací knížce (školní tzv. Ninja pass) nebo v jejím zahraničním ekvivalentu. V praxi to znamená, že se děti během pobytu v Rakousku  musí testovat nejméně 3x  týdně, z toho alespoň 2x PCR testem (PCR platí 72 hod., antigenní 48 hod. od odběru) tak, aby se nepřetržitě mohly prokazovat negativním testem.

DĚTI a nezletilí V ITÁLII: Pro vstup do Itálie musí mít test i děti od šesti let. Děti ve věku od 6 do 17 let (do dovršení 18. roku), pokud jsou v doprovodu očkovaného/uzdraveného rodiče, který nepodléhá karanténě, rovněž do pětidenní karantény nepůjdou.


SKIPASY A COVID V ITÁLII: všechny lyžařské oblasti, které spadají pod Dolomity Superski, zavedly jednotný způsob propojení skipasu s digitálním Covid certifikátem.

Na vašem mobilním telefonu si nainstalujete (nejlépe už doma) aplikaci Dolomity Superski. Do aplikace Dolomity Superski se zaregistrujete. Po obdržení skipasu v Itálii v aplikaci zvolíte vložit číslo skipasu a zadáte sériové číslo včetně mezer a lomítek. Každý den před začátkem lyžováním otevřete aplikaci a načtete QR kód vašeho Covid certifikátu nebo jej naskenujete. Číslo skipasu se spáruje s Covid certifikátem a skipas se tím aktivuje. Pokud to neuděláte, skipas nebude fungovat. Pro technicky méně zdatné je možné jít se skipasem k pokladně, předložit digitální nebo papírový Covid certifikát s QR kódem a aktivace vám bude provedena.

Tento postup se zdá na první pohled poměrně komplikovaný, ale je to minutová záležitost.


Je nutné mít zřízený balíček cestovního pojištění na lyžování. Evropská karta pojištěnce nestačí, ale také jí musíte mít s sebou. V Itálii od 1.1.2022 požadují, abyste byli schopní doložit, že máte POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI. To je součástí každého balíčku pojištění v případě, že ho máte zřízené přes nás (Pojišťovna UNION).


Zdá se, že je toho hodně, ale opravdu se nenechte odradit. Rádi vám se vším pomůžeme. Nádherné lyžování stojí za to.
To top