CO POTŘEBUJETE VĚDĚT PŘED CESTOU AUTEM DO CHORVATSKA

Pojedete-li na Vaši letošní dovolenou v Chorvatsku autem, potom Vám určitě přijde vhod několik užitečných informací.
S velkou pravděpodobností zvolíte z Česka na Jadran trasu přes Mikulov,Vídeň, Graz, Spielfeld/Šentilj (hraniční přechod se Slovinskem) a dále pojedete směrem na Zagreb.
Dobrou zprávou je, že téměř celou tuto trasu pojedete po dálnici. Ve směru od Mariboru začíná v Chorvatsku dálnice hned za hranicemi a vede až do Zagrebu. Ze Zagrebu pak pokračuje velice pěkná dálnice až do Splitu.

Dálniční známky se v Chorvatsku nepoužívají. Platit ale budete mýtné – dálniční poplatek se pohybuje v rozmezí 20 – 30 kun/100 km. Výhodnější je vždy platit kartou, pro tento způsob jsou na větších mýtných branách vyčleněny speciální pruhy, které jsou většinou rychlejší než stanoviště pro platbu v hotovosti.

Povinná výbava Vašeho auta se neliší od našich zvyklostí – v autě musíte mít lékárničku, náhradní žárovky, vestu, výstražný trojúhelník, náhradní pneumatiku a tažné lano.

Rychlostní limity jsou podobné jako u nás – max. rychlost na dálnici je 130 km/h, v obci můžete jet maximálně padesátkou a je dobré rychlost dodržovat.
V Rakousku jsou všechny dálnice (A) a rychlostní silnice (S) zpoplatněné dálniční známkou podobně jako v České republice . Rakouská dálniční známka se dá koupit jak v klasické papírové podobě (nalepení na přední okno), tak v digitální podobě. V Rakousku se s dálniční známkou setkáte pod pojmem „Vignette“ či „Autobahnvignette“.

Oficiální informace o dálničních známkách i mýtném (pro větší automobily) najdete na webu společnosti Asfinag (spravující dálniční síť).

V Rakousku existují 3 typy dálniční známky, všechny jdou koupit jak v papírové, tak v digitální podobě. Dálniční známky jsou dostupné pro motocykly a osobní automobily do 3,5 tuny. Všechna ostatní vozidla platí speciální mýtné GO-Box s mýtnou krabičkou. Pokud jedete s klasickým osobním autem do 3,5 tuny a přívěsným karavanem, platíte běžnou dálniční známku.
Osobní automobily do 3,5 tuny
10denní: 9,50 EUR

Tranzit přes Slovinsko a Rakousko je možný bez předložení negativních testu na coronavirus v případě, že bude bez zbytečných zastávek a nebude trvat déle než 12 hodin.

Na slovinských dálnicích musí mít dálniční známku motocykly a vozy do 3,5 tuny. Slovinci velmi dobře vědí, že jejich země je spíše zemí tranzitní. Míří tudy mnoho turistů zejména na dovolenou do Chorvatska. Jejich dálniční známky se tomu dost přizpůsobily. Jsou totiž poměrně drahé a mají krátkou dobu platnosti. Z tohoto důvodu stojí za to zvážit, zda není výhodnější všechny ty placené úseky jednoduše raději objet.

Ve Slovinsku je relativně velké množství zpoplatněných dálničních úseků, kde potřebujete platnou dálniční známku. Slovinské dálniční známky se prodávají s platností 7 dní, 1 měsíc a 1 rok. Turisté jsou nuceni zakoupit si měsíční dálniční známku, protože ta na 14 dní prostě chybí. Auta do 3,5t a do 1,3 m výšky nad první nápravou mají týdenní za 15 EUR, měsíční za 30 EUR. (Auta s výškou přes 1,3 m nad první nápravou je cena dvojnásobná. Jedná se o VW Transportéry, Fordy Tranzit, Custom atd.).

Co se dokladů týká, u sebe musíte mít platný OP nebo ještě lépe cestovní pas, samozřejmě platný řidičský průkaz, doklad o pojištění/Zelená karta a Vaše auto musí mít i mezinárodní označení CZ.

V současné době je také nutné mít doklad a případně dokument on-line registrace turisty s nahlášením místa pobytu. Naleznete ho na webové stránce entercroatia.mup.hrFormulář je k dispozici v několika potřebných jazykových mutacích včetně české. Po vyplnění formuláře dostanou cestovatelé potvrzení nahlášení cesty.

Dále antigenní test na Covid-19 ne starší než 48 hodin při vstupu do Chorvatska (certifikát vám pošlou do e-mailu, ale musíte si o to POŽÁDAT) nebo potvrzení o provedeném očkování proti nemoci COVID-19.

Přejeme vám šťastnou cestu!

To top