CHORVATSKÁ CYKLOPLAVBA MÍSTO ZAVŘENÉHO SLOVINSKA

V sobotu 4.července 2020 jsme měli odjet do Slovinska na cyklistický zájezd do Slovinského Toskánska a Krasu a až na rivieru k moři, kde je cyklotrasa Parenzána.

V pátek 3.července 2020 jsem ráno pustil rádio. Zrovna říkali, že slovinská vláda zařadila Česko mezi nebezpečné země. Po příjezdu musí každý do 14 denní karantény.

Celý dlouho připravovaný zájezd se nám zhroutil jak domeček z karet. Bylo jasné, že do Slovinska druhý den neodjedeme.
Jak tuto situaci vyřešit? A pak jsem dostali nápad….

Z důvodu koronaviru stojí většina výletních lodí v Chorvatsku v přístavech. Nepřiletěli žádní turisté z USA, Nového Zélandu nebo Austrálie. Právě ti, pravidelně každé léto obsazovali všechny lodě. Pro nás cyklisty bylo v tomto období nemožné na cykloplavbu jet. Nyní byla ale vyjímečná situace, kterou jsme mohli využít.

Zavolal jsem našemu kapitánovi, jestli můžeme přijet. Souhlasil a byl rád, že bude mít po dlouhé době nějaké klienty. Nyní ještě zbývalo obvolat všechny přihlášené, jestli budou souhlasit se změnou a do Chorvatska místo do Slovinska pojedou. Po dvou hodinách telefonování a přemlouvání bylo rozhodnuto. Jedeme.

Tím to ale nekončilo. Do odjezdu zbývalo ještě několik hodin. Bylo potřeba mít zvací voucher na ubytování na lodi. To poslal emailem kapitán. Další povinnost byla, on-line zaregistrovat všechny účastníky na příjezd do Chorvatska. Obnáší to vyplnit formulář a stáhnout si potvrzení pro přechod hranic do Chorvatska. Pozdě v  noci bylo vše hotovo. Mohli jsme jít spát a těšit se na sobotní cestu k modrému moři.

Cesta do Chorvatska byla zcela bez problému. Slovinští celníci se s námi vůbec nezatěžovali a jen mávli rukou, když náš autobus přijel. Chorvatská celnice byla nad ránem hodně protivná, ale po prozkoumání seznamu lidí v autobuse nás také nechala v pohodě odjet.

Pak už se po průjezdu tunelem Sveti Rok objevilo moře. Teplota skočila na 30 stupňů a pro všechny v autobuse bylo krásné léto na dosah.

Celý zájezd proběhl v naprosté pohodě. Ostrovy byly poloprázdné a po celém moři plulo asi dvacet lodí. Všechny ostatní byly zazimované a nepoužívané v přístevech na pobřeží. Pohled na ně byl deprimující. Představa kolik peněz Chorvatům uniká mezi prsty je děsivá. Země závislá na turismu nemá turisty. Jaké to bude mít důsledky?

A tak jsme měli dobrý pocit, že jsme udělali něco pro sebe i pro podporu chorvatských přátel. Užili jsme si nádherného moře, klidu na ostrovech a hezkých cyklistických tras. Věříme, že se situace bude jen a jen zlepšovat a že v září a říjnu zase přijedeme s dalšími kamarády na naše lodě Madonu a Panoramu. Fotky z červencové plavby jsou ve FOTOGALERII-ZDE. Podívejte se na ně!

Infomace:
Odkaz na České velvyslanectví v Chorvatsku – aktualizované podmínky pro vstup:
https://www.mzv.cz/zagreb/cz/viza_a_konzularni_informace/cestovani_a_podminky_vstupu_do.html

Odkaz na vyplnění vstupního on-line formuláře do Chorvatska:
https://entercroatia.mup.hr/Edit

Nabídka CYKLOPLAVEB na září a říjen je na stránkách SUNBIKE ZDE: https://www.sunbike.cz/cykloplavby

To top