Cestovatelé se bojí cestovat kvůli terorismu – nenechte se zastrašit

Svět se nám mění před očima. Každý den dostáváme z nějaké světové metropole zprávu, že tam bouchla bomba nebo že teroristé zabili policistu. „Tak do Paříže se už nepodívám“, prohlásila jedna známá. „Proč by ses tam nepodívala? Vždyť to byl jen jeden policista!“, odpověděl jsem.

Mladí lidé vždy toužili po cestování. Nyní se situace mění. Už se nikomu moc nechce odjíždět, protože se bojí. Přesně o to jde jak teroristům, tak sdělovacím prostředkům. Probudit v lidech strach a nechat je utrácet peníze za spotřební zboží, místo cestování.

Cestování je přitom tak důležité. Otevře oči každému, kdo projede několik zemí a může porovnávat realitu, ve které žijeme s ostatním světem.

Jeden z největších českých cestovatelů je fotograf Jiří Kolbaba. Je úžasně optimistický a šťastný. To proto, že cestuje, vidí svět a potkává se s lidmi. „Svět se raduje a směje, my jsme ale uzavření a zakabonění. Načerpejme také štěstí a naplnění. Je to tak jednoduché. Nenechte se zastavit negativními zprávami a vyrazte do světa“, říká každému.

Co by pan Kolbaba poradil lidem, kteří chtějí jezdit po světě?

Že je důležité se zklidnit, nepředjímat černé scénáře, být optimisticky naladěný, pokorný a přitom také opatrný. Je prima si užívat svobodu, okolní krásu a radovat se ze setkání s domorodci. Svět je většinou dobrý. A že to, co vyzařujeme, se nám vrací zpátky.

Pokud byste nevěděli, jak s cestováním začít, pojeďte s námi na zájezd. Jsme šťastní, když potkáváme nadšené a bezvadné lidi, kteří chtějí poznávat, cestovat, sportovat a užívat si krás světa.

Zase, jak říká Jiří Kolbaba. „Spolucestující si nevybírám. Zatím jsem měl vždy štěstí na skvělé lidi s pevnou morálkou a ohleduplným chováním. Jsem lovec zážitků, informací a záběrů“. To samé můžeme říci i my. Máme štěstí na lidi a chceme s nimi cestovat. Nebojte se a pojeďte. 

 

Rozhovor s Jiřím Kolbabou naleznete na iDnes-ZDE.

To top