Články o cestování

Na tomto místě najdete naše, ale i přejaté zajímavé články
o cestování, cyklistice a lyžování.

OPRAVTE SI SVOJE KOLO SAMI DOMA

(11.11.2018) Bojíte se na vaše kolo sáhnout, aby jste něco nepokazili? Netroufáte si sami na opravu? Tak nyní máte možnost, jak se to všechno naučit pod dohledem profesionálního servisního technika. Je podzim a konec sezóny. Nabídka přichází v ten pravý okamžik. Konečně se můžete naučit vše tak, aby vaše kolo bylo jak na vyjížďky, tak i na na cyklistické zájezdy perfektně připraveno. Více informací je ZDE-OPRAV-SI-KOLO. Na stránkách www.serviskoladoma.cz se navíc dozvíte, jak se sami starat o svoje kolo, aby vám co jedéle vydrželo a perfektně jezdilo. Není potřeba chodit s každou prkotinou do servisu.

Na videích se dozvíte cyklistické tipy a triky. Třeba zrovna o správném řazení. Nechceme přece na kole vylámat všechny zuby a přetrhnout řetěz.

Jak si opravit sami kolo doma vás naučí lektor Kryštof Lataník na kurzech, které se konají v následujících termínech a městech:

ŠKOLENÍ JAK SI OPRAVIT KOLO
Datum - Město - Kurz
04. listopadu 2018 - Praha - Servis jízdních kol svépomocí
10. února 2019 - Praha - Servis jízdních kol svépomocí
17. února 2019 - Brno - Servis jízdních kol svépomocí
24. února 2019 - Ostrava - Servis jízdních kol svépomocí
10. března 2019 - Praha - Servis jízdních kol svépomocí
17. března 2019 - Brno - Servis jízdních kol svépomocí
24. března 2019 - Ostrava - Servis jízdních kol svépomocí
14. dubna 2019 - Praha - Servis jízdních kol svépomocí
21. dubna 2019 - Brno - Servis jízdních kol svépomocí
28. dubna 2019 - Ostrava - Servis jízdních kol svépomocí

Přihlásit se můžete zase na stránkách ZDE-OPRAV-SI-KOLO.

 

FOTOGRAFIE Z 25 TOUR DE FRANCE

Markéta Navrátilová je jednou z nejlepších cyklistických fotogafek. Fotografovala na 25 Tour de France. Fotografovala také naše cyklistické hvězdy. Například Romana Kreuzigera, o kterém vyprávěla, že býval takovým malým ušatým klukem. Dále Zdeńka Štybar, který si k fotce vybral citát: „Na vrchol zkratky nevedou.“ Leopolda Königa, Pavla Padrnose i Jána Svoradu. Narodila se 10. prosince 1972 v Kyjově, závodně se v mládí věnovala sportovní gymnastice a tenisu. Vystudovala ateliér designu na VŠ uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1992 se věnuje fotografování profesionální cyklistiky, téměř 20 let pracuje pro prestižní nizozemskou tiskovou agenturu Cor Vos. Od roku 2001 uspořádala více než patnáct samostatných výstav, své fotografie vydala i ve třech autorských knihách. V roce 2009 se jí narodil syn Timothy.

Moc pěkný rozhovor z Radiožurnálu si můžete poslechnout zde: ZDE-ROZHOVOR

Podívejte se na stránky Radiožurnálu na Markétu Navrátilovou a poslechněte si rozhovor ZDE-RADIOŽURNÁL.

Tři překvapení italského Livigna

Livigno

Livigno

Livigno leží roztažené v údolí v nadmořské výšce 1 800 metrů a je dlouhé dobrých sedm kilometrů. Všude ale jezdí skibusy označené barvami dle linek v pravidelných intervalech 15 minut. Spojují oba lyžařské areály s centrem města a v místech s větší koncentrací hotelů a penzionů zastavují skutečně každých zhruba 200 metrů. A celou zimu jezdí zadarmo pro všechny. Nějaká kontrola skipassu tedy vůbec neexistuje. Zajímavá je i procházka po městě. Najdete zde nejmodernější domy, ale i skoro rozpadlé barabizny. A velmi zajímavá je i lidová tvořivost. Místní před domy vystavují pozoruhodné kousky vyřezané ze dřeva.. Celý článek si stáhněte ZDE-LIVIGNO-3PREKVAPENI

Informace o ubytování v Livignu se SUNBIKEm naleznete ZDE-LIVIGNO.

 

VAL DI FIEMME JE RÁJ ČESKÝCH LYŽAŘŮ

(5.7.2015) Těsně po revoluci kralovaly mezi Čechy hlavně ledovce Kaprun a Hintertux či francouzská Tři údolí. Val di Fiemme bylo tehdy jednou z mnoha bezejmenných oblastí. Během dvaceti let se Dolomity ve Val di Fiemme staly Mekkou českých lyžařů. A to díky ideální kombinaci krásné přírody, příjemného lyžování, gastronomie a dobrých služeb za přijatelné ceny. Celý článe najdete ZDE-VAL DI FIEMME

Informace o zájezdu SUNBIKEm do Val di Fiemme naleznete ZDE-ZÁJEZD.

 

Serfaus-Fiss-Ladis – lyžařská oblast snů

Serfaus Fiss Ladis

Serfaus Fiss Ladis

Každý den ráno se rozjede 68 lanovek a vleků, aby vás dopravily až do těch nejvzdálenějších koutů lyžařské oblasti snů.
Tato lyžařská oblast poskytuje dokonalé vyžití rodinám s dětmi, sjezdařům, kteří chtějí ty nejstrmější svahy, ale i zkušeným freeriderům.
Celkem tu armáda strojů každou noc dokonale upraví neskutečných 214 km lyžařských tratí všech obtížností v nadmořské výšce 1.200 až 2.820 metrů.
Přečtěte si víc - celý článek si stáhněte a přečtěte ZDE-SERFAUS-FISS-LADIS.
Článek o této oblasti, který byl publikován na iDnes si stáhněte ZDE-ČLÁNEK.
Další článek o adrenalinovém vyžití v této oblasti si stáhněte ZDE-ADRENALIN.
Oficiální stránky oblasti Serfaus Fiss Ladis v češtině jsou ZDE-OFICIÁLNÍ.

Informace o zájezdu SUNBIKEm naleznete ZDE-ZÁJEZD.

 

BEZSTAROSTNÁ JÍZDA NA NOVÉM KOLE

Kolo zlomene

Koupili jste krásné nové kolo a máte obavu z toho, že by Vám ho někdo mohl ukrást nebo že si ho zničíte? Bojíte se ho nechat v autě, zamčené venku, přes noc ve sklepě nebo s ním je na cyklistický zájezd? Pak se podívejte na nabídku pojištění kol, které doporučují dvojnásobný mistr světa v biketrialu Josef Dressler a paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice Jiří Ježek. Ten ví, o čem mluví. Ukradli mu nejlepší závodní kola, ale nemusel nic řešit, protože měl pojištění kol a elektrokol od Evropské pojišťovny ERV.

Na co se toto pojištění pojištění kol a elektrokol vztahuje? 1)krádež z objektu či volného prostranství 2)krádež z auta či nosiče na kolo 3)loupež 4)poškození či zničení nehodou 5)poškození či zničení při přepravě 6)vandalismus

Jak to vychází finančně? Průměrná cena kol, která jsou u ERV pojišťována přesahuje částku 45 000 korun. U takto drahých kol se pojištění jistě vyplatí, neboť dvouleté pojištění kola v hodnotě 50 tisíc korun vyjde na 200 korun měsíčně, tedy celkově na 4 790. U kola za 25 tisíc je to pak 120 korun za měsíc, celkem 2 890 Kč.

Jak se pojištění uplatňuje? Celý proces vyřízení škody je velmi jednoduchý a rychlý. Pokud dojde k poničení kola, má klient nárok na bezplatnou opravu v prodejně, kde si pojištění zakoupil. Pokud je kolo ukradeno, dostává klient voucher na nákup nového stroje. Stejně to funguje v případě rozsáhlého poškození kola, které již nelze opravit. Velkou výhodou je, že ERV Evropská nezohledňuje amortizaci čili jejich opotřebení. Více informací naleznete přímo na stránkách Evropské pojišťovny ZDE >>>

NOVÝ MODERNÍ CYKLISTICKÝ VLEK NA KOLA ZA AUTOBUS

Bikeliner

Bikeliner

Všechno se musí pořád zlepšovat a tak i naše Sunbike ck musí jít s dobou. Tentokrát jsme se rozhodli udělat velký skok. Pořídili jsme nový vlek na kola od německé firmy Bikeliner. Tato firma dodává vleky většině západoevropských cyklistických cestovních kanceláří. Jedná se o nemodernější, patentovaný a velmi propracovaný systém. Vlek je pevné skříňové konstrukce. Žádné plachty. Zadní stěna je sklopná rampa, po které se do vleku i s kolem najíždí. Uchycení kol je speciální a jednoduché. Kola jsou oproti sobě mírně posunutá a tak se žádné nikdy nedotýká jiného kola. Rychlost nakládání je vysoká. U těžších kol je k dispozici jakýsi jeřáb, který kolo nadzvedne.

Nejnovější móda jsou elektrokola. Hodně lidem pomáhají, ale daní za to je vyšší hmotnost. To byl v minulosti pro nás problém, protože naše staré vleky se pod tíhou elektrokol bortily. Nyní už žádný problém s elktrokoly neexistuje. Nový vlek umožňuje přepravu klidně 40 elektrokol.

Dalším módním prvkem jsou nyní sportovní kola s 29" ráfky. Jedná se o poměrně velká kola, se kterými byl dříve také trochu problém, protože se nikam nechtěla vejít. Nyní je vše vyřešeno. Vejdou se dobře a nikomu a ničemu nepřekáží. Ani se širokými řídítky není problém. Díky posunutí oproti dalším kolům se nikde nic nedotýká a široká řídítka nepřekáží.

Tak jestli jste se až do teďka báli se svými drahými koly s námi jet, nyní už nemusíte. Už žádné balení a žádné ochrany z vodovodní izolace. Kola se budou ve vleku mít jako v bavlnce. Vyzkoušejte to na vlastní kůži. Pardon: na vlastní kolo. Pojeďte s námi na některý z posledních zájezdů, kde jsou ještě volná místa. Prožijte si krásu cykloputování po místech, kam se jinak nedostanete.

PRÁVĚ VYCHÁZÍ ČASOPIS DOVOLENÁ NA KOLE 2018. CO V NĚM SUNBIKE MÁ?

Pro právě vycházející CYKLOTURISTIKU - DOVOLENÁ NA KOLE jsme připravili titulní fotografii, která je z našeho zájezdu ITÁLIE-ŠVÝCARSKO. Pokud byste se chtěli dozvědět co nejvíce informací o cyklostezce AlpeAdria, tak SUNBIKE připravil obsáhlý článek s fotografiemi. Ten si můžete v plném znění i s fotkami v pdf stáhnout ZDE-ALPE ADRIA-CLÁNEK.

Jednu krásnou fotografii máme také v sekci, kde je přehled cestovních kanceláří, zabývající se cyklistikou. Je z exotické plavby na lodi s koly na palubě v Chorvatsku. Fotka ze z Ostrova Brač. Vede tu nádherná biková cesta podél moře a pak stoupá až do střeu ostrova a na nejvyšší horu. Absolutní lahůdka pro všechny bikery.

Itálie-Švýcarsko

AlpeAdria

Chorvatsko

 

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Elektrokolo

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se na mne jeden z kamarádů. Koukám kolem a prakticky všichni mají celoodpružená horská elektrokola. Zbyli jsme jen dva odkázání na vlastní pohon. Já, protože to tak chci, ten druhý, protože si na e-kolo zatím nenašetřil.

Ještě nedávno jsme se mnozí sportovnější cyklisté e-kolům smáli. Teď už se moc nesmějeme. Jestliže letošek byl doslova průlomovým rokem, můžeme se těšit na rok příští. A jedno je takřka jisté. Elektrokol se už jen tak nezbavíme.
Přečtěte si víc - celý článek si stáhněte ZDE-PŘESTALI JSME SE SMÁT.

 

Jak naučit děti lyžovat? Do ničeho je nenuťte a pojmenujte jim lyže

(19.1.2016) Přečtěte si přejatý článek od Magdaleny Havlíkové o tom, jak naučit vaše dítě lyžovat. V čase seznamování se sportem je rodič prvním „trenérem“ svých potomků. V tomto období je podstatné vyhnout se jakémukoliv drilu a naopak spojit pohyb s pozitivními emocemi a zážitky. jak na to vám poradí profesionální lyžařští instruktoři. Celý článek si stáhněte ZDE-JAK NAUČIT DITĚ LYŽOVAT.

 

NEJLEPŠÍ A NEJLEVNĚHŠÍ PARKOVÁNÍ U LETIŠTĚ V PRAZE PŘI LETECH DO ZAHRANIČÍ

Každý někam cestuje a lítá po světě. Skoro vždy řešíme problém, jak se dostat na letiště a z něj. Jet vlastním autem nebo se nechat dovést známým? Odpověď zní: jednoznačně vlastním autem! Proč? Objevili jsme pro vás a na vlastních autech vyzkoušeli perfektní a i nejlevnější parkoviště u letiště v Praze. Velikost auta se neřeší. Parkoviště je asi 7 minut od letiště. Z parkoviště vás obsluha odveze a po příletu zase přiveze. Vše funguje naprosto spolehlivě. V listopadu jsme zde zaparkovali vůz na 17 dnů a cena byla 600,-Kč. To je naprosto skvělé. Parkoviště je pod kamerami a 24 hodin denně hlídané přímo obsluhou.
Chystáte se na jaře na Mallorku se Sunbikem? Potom můžete nechat auto na celý pobyt dlouhý kolem 10 dní za pouhých 499,-Kč na Parkovišti letiště Ruzyně. To bude určitě levnější, než když využijete služeb příbuzných.
Výhodou parkoviště je, že není moc velké a vozy jsou téměř pod osobním dohledem. Nevýhodou naopak je, že se vám může stát, že když si vzpomenete pozdě, bude již obsazené. Tak neváhejte. Termín jarní Mallorky se blíží. Rezervujete si pobyt i parkoviště u letiště včas!

Webové stránky Parkoviště letiště Ruzyně jsou ZDE-PARKOVIŠTĚ-RUZYNĚ.

 

Novinka pro všechny cyklisty! - Bikepark na Tanvaldském Špičáku

Bikepark

Také v České republice vznikají nové cyklistické terény. Tentokrát to je jen kousek od Tanvaldu v Jizerských horách. Ve středisku zimních sportů na Špičáku vybudovala parta nadšenců za podpory obce a Lesů ČR nový Bikepark.
Jedná se o jednosměrné terénní stezky v lesích na svazích Tanvaldského Špičáku. Začátek stezek je na vrcholu Tanvaldského Špičáku a konec na parkovišti u nástupní stanice na lanovou dráhu.
Aktuálně jsou vybudovány traily – modrý, červený a technický černý - v celkové délce cca 8 km. Traily vedou lesem z vrcholu Špičáku a jsou široké cca 1 m. Při jejich sjíždění budete zdolávat různé klopené zatáčky a terénní nerovnosti. Za zmínku stojí kamenná sekce ve vrchní části červeného trailu, která vede těsně kolem skály. Na černé sekci, která je technická a doporučujeme jí jet pomalu, narazíte například na netradiční rockgarden zatáčku.
Nejedná se o sjezdové trasy plné skoků a dřevěných překážek. Stezky jsou určeny pro širokou cyklistickou veřejnost a sjedou ho i zručné děti, ale užijí si ho i zkušení bikeři. Pro cestu nahoru je možné využít lanovou dráhu anebo silnici vedoucí Albrechticemi až na vrchol Špičáku.
Stupně náročnosti:
MODRÝ – širší, hladký povrch, hravý, středně obtížný
ČERVENÝ – užší, hladký povrch, částečně kamenitý, hravý, středně obtížný
ČERNÝ – obtížný, částečně kamenitý, technický
Popadněte kola a přijeďte.

Podívejte se na video, které zachycuje slavnostní otevření a vznik Bikeparku na Špičáku.

 

Kanadská Velká stezka – The great trail

Kanada

To je název nejdelší turistické trasy na světě. Vybudovali jí v Kanadě. Je dlouhá 24 tisíc kilometrů. Spojuje západ s východem Kanady. Kolem 400 místních tras je spojeno do jedné velké stezky, přes všech deset provincii. Vede přes Halifax, Québec, Montreal, spojuje Ottawu a Toronto až po Winnipeg, Calgary a Edmonton na západě a severní oblasti Yukonu a Amundsenův záliv v Severním ledovém oceánu.
Je určena pro turisty, cyklisty, běžkaře i jezdce na koních. Chce přilákat nové turisty a sportovce, kteří takto budou mít jedinečnou možnost poznat Kanadu.

Tak tu máme novou výzvu pro všechny dobrodruhy. Co si takhle projet na kole The great trail? Více informací naleznete ZDE-TRAIL.

Podívejte se na toto krátké, ale nádherné upoutávkové video. Pojedeme do Kanady?

 

UNIKÁTNÍ POJIŠTĚNÍ SPORTOVNÍ VÝBAVY. TO JE TO, CO VŠICHNI POTŘEBUJEME

Kvalitní sportovní vybavení není v dnešní době levná záležitost a často v garáži nebo kočárkárně "parkujete" dražší jízdní kolo než samotné auto. S pojištěním sportovní výbavy FIT vám vyplatí škody, pokud dojde k odcizení nebo poškození vaší sportovní výbavy - například při pádu kola ze střechy auta nebo zlomení lyže na sjezdovce. Pojištění využije celá vaše rodina, protože se vztahuje i na věci vašich dětí nebo manželky. Za cenu pojištění od 1035,-Kč je to opravdu vynikající zabezpečení majetku, které nemá na našem trhu konkurenci a je naprosto unikátní. Více informací se dozvíte na stránkách v dokumentu Kooperativy ZDE-POJIŠTĚNÍ.

 

Máte se na co těšit? Alpe-Adriou na kole k moři

Alpe-Adria

Alpe-Adria

Každý z nás by měl mít něco, na co se bude těšit a co mu udělá radost. Tak i my se snaží vždy přijít s něčím novým, aby jste se měli na co těšit. V našem případě to je nový cyklistický zájezd na příští rok. Bude se jmenovat "Alpe-Adriou na kole k moři". Budeto to kombinace cyklistiky, koupání v Jaderském moři, ale také raftingu na Soče ve Slovinsku. Zaměříme se více na italskou a slovinskou větev cyklostezky. Přečtěte si článek od Víta Štěpánka (iDnes) s fotkami z naší přípravy a projíždění trasy, který vás určitě naláká. Článek si stáhněte ZDE-ALPE-ADRIA

 

Lyžování v Livignu je na sjezdovky i na běžky

Livigno

(13.3.2015) Stinné alpské údolí, dole bublá potok, výše ve svahu se pasou kamzíci. Ticho a klid. Slyšet je jen pravidelné zvuky zapichovaných holí. Nikdo by neřekl, že běžkařská trať patří k okruhům italského střediska Livigno, kam v zimě přijíždí kolem milionu návštěvníků.... ZDE-NA BEZKY LIVIGNO

 

Co pít na kole? Osvědčené rady a tipy co pít na cyklistickém zájezdu nebo při závodění

Někteří cyklisté si myslí, že sotva trochu šlápnou do pedálů, potřebují iontové nápoje. Tak to ale vůbec není. Víte, jaké nápoje jsou na kolo nejlepší a jak je s sebou vozit? Víte, co pít na týden dlouhém cyklistickém zájezdu? Více informací se dozvíte, když si stáhnete celý článek ZDE-CO PÍT NA KOLE.

 

Pít alkohol při sportu nebo ne? Jaké má účinky na tělo sportovce?

Alkohol

Před několika dny bylo navrženo, aby se legalizovalo pití alkoholu na kole. Budeme moci zajít do hospůdky a potom odjet na kole domu. To určitě skoro každého potěší. Někdy ale podáme velký výkon a po dojezdu do cíle se vrhneme na pití. Víte, jaký to má na vaše tělo vliv? Stáhněte si a přečtěte si o tom poučný článek od Filipa Peřinky, trenéra a poradce pro výživu ZDE-ALKOHOL PŘI SPORTU

 

6 rad, jak dobře zvládnot maraton

Všichni kolem nás se pustili do běhání. Jsme sice cyklisti, ale běhání nás také baví. Jak často běhat, to už víme. Jak ale zvládnout třeba i maraton? Připravili jsme pro vás 6 rad či tipů, jak to dokázat a zaběhnout dobře maraton. Více se dozvíte, když si stáhnete celý článek ZDE-JAK ZVLÁDNOUT MARATON.

 

JAK SE NENECHAT OKRÁST PŘI CESTOVÁNÍ

Hned po příletu na Mallorcu nás letos na letišti okradli. Bohužel musím konstatovat, že to byla naše vina. Kabelka přes rameno jedné z účastnic k tomu přímo vybízela. Když nastal chaos při nakládání zavazadel do autobusu, byla její pozornost zaměstnána jinou činností a zloděj to měl docela lehké. Chtěli bychom vám poradit, jak se takovýmto situacím vyhnout a co udělat pro to, aby jste VY nepatřili mezi okradené. Předkládáme vám několik tipů, jak se zabezpečit. Více informací se dozvíte v dokumentu ZDE-NENECHAT SE.

 

Oficiální cykloprůvodce LABSKÁ STEZKA

Pro rok 2016 je pro Vás opět zdarma k dispozici mezinárodní průvodce pro českou i německou část Labské stezky. Ten v osvědčeném formátu poskytuje informace o certifikovaných službách a možnostech ubytování pro cyklisty včetně kontaktních údajů (telefon a adresa), kapacity či vzdálenosti od stezky. Víte tak, kam a kudy jedete a kde najít střechu nad hlavou či jiné zázemí. Tištěná verze příručky ve formátu 21 x 25 cm se vejde do každé cyklistické brašny. Navíc zde naleznete orientační mapy jednotlivých úseků stezky, které vám poskytnou informace o tom, v jakém místě se právě nacházíte a dále informace o hlavních atrakcích podél Labské stezky, lodním spojení, přívozech, informačních centrech a řadu dalších. V případě poruchy vašeho kola je zde seznam cykloservisů. Získáte tak vše důležité pro putování po více než 1.200 km stezky od Severního moře až po pramen Labe. Průvodce si stáhněte ZDE-LABSKÁ-PRŮVODCE.

 

Jak zabalit kolo pro přepravu letadlem

(12.5.2015) Stále víc lidí jezdí na kole a stále víc lidí cestuje po světě. Blíží se čas dovolených a vy si budete chtí s sebou k moři vzít kolo. S tím také přichází starost, jak zabalit kolo pro přepravu letadlem, když cestujeme někam daleko a chceme se nejen válet na pláži, ale také sportovat. Proto jsme zde pro vás připravili jednoduchý postup jak kolo zabalit. Stáhněte si náš návod na zabalení kola do letadla POSTUP BALENÍ-ZDE. Podobnou problematikou se také zabývá článek na iDnes, který si můžete stáhnout a přečíst ZDE-KOLO-LETADLO.

 

Proč cestuji jen s příručním zavazadlem (a jde to i s nožem, tekutinami)

Přestože máme každý jiné potřeby, jsem přesvědčen, že zejména na cestách po Evropě (v drtivé většině případů), plně dostačuje příruční zavazadlo.
Osobně cestuji jen s palubním zavazadlem i v případě, že mám nárok na (větší) odbavené zavazadlo. Cestuji-li obtěžkán pouze příručním zavazadlem za letenku zaplatím (ve většině případů) mnohem méně, cestování je komfortnější a více než 40 litrů „nákladu“ (alespoň dle mého názoru) stačí až nad hlavu. Stáhněte si celý článek o tom, co do letedla ZDE-DOLETADLA

 

Vinschgau je rozkvetlá zahrada v severní Itálii stvořená pro cyklistiku

Od severu na jih měří 64 kilometrů, začíná na hranici tří zemí, obklopují ho horské velikány a pokrývají úrodné jabloňové a meruňkové sady. Údolí Vinschgau/Val Venosta v severoitalské provincii Jižní Tyrolsko se i proto říká největší evropská ovocná zahrada. A je to také ideální místo pro ty, kdo chtějí zažít krásnou cykloturistiku. Stáhněte si celý článek z lidovky.cz VINSCHGAU-ZDE.
Zajezdit si ve Vinschgau můžete také na zájezdu se SUNBIKE. Více informací ZÁJEZD DO VINSCHGAU.

 

Jak často byste měli běhat?

Jak často byste měli běhat? To je jedna z klíčových otázek, kterou byste si měli položit, než začnete jakýkoliv trénink. Váš běžecký plán by se měl skládat ze tří složek: četnost, délka a intenzita. Jinými slovy potřebujete vědět, jak často budete běhat, jak dlouhé budou vaše běhy a jakou intenzitou nebo rychlostí se budete pohybovat. Abyste se někam posunuli a běh měl pro vás nějaký přínos, musíte běhat alespoň .. Více se dozvíte, když si stáhnete celý článek ZDE-JAK ČASTO BĚHAT.

 

Božská Cortina a „James Bond“ superski. Dolomity, které vás dostanou

Je příšerně drahá a snobská, většina lanovek přitom pamatuje ještě doby „krále Klacka“. Ale to je tak všechno, co proti ní můžete říct. Cortina d´Ampezzo, nejslavnější italské zimní středisko, vás ohromí. Scenériemi, skvělým lyžováním, atmosférou. Ovšem, jak říkají odborníci, musíte se k ní nejprve prolyžovat. Podobně, jako se milovník vína musí propít k tomu, aby se stal opravdovým znalcem.Stáhněte si článek o nich ZDE-CORTINA

 

Nikdy není pzdě. Do padesáti nesedl na kolo. Pak na něm český nadšenec objel svět

Do padesáti na kole vůbec nejezdil. Ale pak si Jiří Bína jedno koupil a od té doby je to jeho posedlost. Rok co rok vyráží na dobrodružnou výpravu do světa. Neobjíždí ho v kuse, ale po etapách. Celkem už má za sebou 61 400 kilometrů. V Patagonii dřel proti silnému větru, Aljaška ho prověřila třídenním lijákem. V Austrálii se na dobytkářské stezce brodil přes krokodýlí řeky, na Yukonu se poklonil před pomníkem Eskymo Welzla, v Mexiku projížděl oblastí narkobaronů a marxistických vzbouřenců. Stáhněte si článek o nich ZDE-NA KOLO

 

Maroko levně a na vlastní pěst. Krásný trek pohořím Antiatlas

Maroko není jen poušť a oceán. Městečko Tafraoute, uhnízděné v nádherném, klidném údolí Ameln, je úžasným místem, odkud můžete vyrážet do okolí plného překrásných hor i příjemných, stinných oáz. My jsme se vydali na nezapomenutelný třídenní trek pohořím Antiatlas.

Čerstvě vymačkaný pomerančový džus, vaječná omeleta se zeleninou a sladký mátový čaj. Cukrem se v Maroku rozhodně nešetří - na čaj pro dva připadne asi dvanáct kostek cukru. Takhle začíná to pravé marocké ráno. Sedíme v jedné z kaváren v městečku Tafraoute, užíváme si výhled na okolní hory a házíme po sobě úsměvy s místními, kteří se už od ranních hodin věnují své oblíbené činnosti – vysedávání. Předchozího. Stáhněte si článek o nich ZDE-MAROKO

 

Co se stalo v Saint Maries de la Mer?

Máte rádi šílené teorie? Tak dávejte dobrý pozor. Jedna z nejneuvěřitelnějších spekulací se váže k malému provensálskému městečku Saintes Maries de la Mer. V podzemní kryptě zdejšího románského kostela uchovávají záhadné ostatky, které údajně patří dceři Ježíše Krista a Marie Magdaleny.
Stáhněte si a přečtěte článek ZDE-SARA.

 

Jak správně vybrat pláště na horské kolo

Pláště jsou důležitou částí každého horského kola. Podstatně ovlivňují jízdní vlastnosti, ale nezřídka i obsah peněženky. Věděli jste například, že čím dražší plášť, tím méně kilometrů se na něm dá ujet? Nebo že opravdu dobrá univerzální „guma“ na všechny podmínky vlastně neexistuje? Důležitá je hmotnost. Čím lehčí pláště jsou, tím snazší je jízda i akcelerace. Ovlivňují i pohodlí jezdce a také přilnavost k terénu. Jak svým vzorkem, tak složením směsi a celkovou konstrukcí. Pokud na kole jezdíte jednou za měsíc, nemá moc smysl pláště řešit. Ale čím více toho najezdíte, tím důležitější kvalita plášťů bude, a to hlavně s rostoucí náročností terénu.
To a mnoho dalších informací se dočtete v článku, který si stáhněte ZDE-PLÁŠTĚ.

 

Magický most do Mont Saint Michele je hotov

 Ostrov Mont Saint Michel ve francouzské Normandii má rozlohu necelý kilometr čtvereční a žije na něm 41 obyvatel. Přesto sem míří každý rok téměř milion návštěvníků, což je po Paříži nejvíce. Láká je sem nejen krásný ostrov a záliv, ale především magický klášter, perla francouzské gotiky. Mont Saint Michel (Hora svatého Michala) je od roku 1879 poloostrovem. S pevninou je spojený silničním náspem. Nyní se chodci dočkali kilometrové lávky z ocele a dubových fošen. Nápad na pěší most vznikl před devíti lety. Stavělo se tři roky. To se dočtete v článku, který si stáhněte ZDE-MOST.

 

Provence je jako stvořená pro perfektní cyklistickou dovolenou

Cyklistika v jižní Francii, hlavně v Provence, má spoustu výhod. Třeba počasí. V červenci a srpnu tu slunce svítí každý den, je krásně teplo, a pokud zaprší, tak málo a krátce. Proto se dá jezdit jen s minimálním vybavením. Další výhodou je pestrost a rozmanitost zdejší krajiny a nekonečné množství zážitků. Čekají na vás romantická levandulová pole, lány slunečnic, které před sto lety oslnily van Gogha či obrovské území divočiny, kde se jako chlapec toulal slavný spisovatel Marcel Pagnol, autor oblíbeného románu Jak voní tymián. To a mnohdalšího se dočtete v článku, který si stáhněte ZDE-PROVENCE.

 

Magická Bretaň na kole

Francie je země, která je pro cyklistiku jako stvořená. Nabízí nepřeberné množství zajímavých míst. Hodně se jezdí do romantické Provence. Spoustu lidí ale mnohem více osloví cyklistické putování po Bretani, která si dokázala uchránit svou původní tvář. Je divoká, přirozená, opředená starodávnými keltskými legendami a svým charakterem připomíná Irsko či Skotsko. Zaměříme se na jižní pobřeží Bretaně, jehož centrem pro nás bude tajemný Carnac s menhiry a dolmeny, kapličky skrytými v kouzelných zákoutích venkova, rybářskými přístavy, hrady, dunami, majáky, žulovými útesy, plážemi s jemným pískem a největším přílivem a odlivem v Evropě.
Cyklistika na poloostrově Quiberon
Jedno z nejhezčích míst pro cyklistiku v Bretani je poloostrov Quiberon. Když se nacházíte v magickém Carnacu, kde jsou tisíce menhirů, je to logická volba. Poloostrov Quiberon je s pevninou spojen jen úzkou písečnou kosou, která je v nejužším místě jen 40 metrů široká. Lidé, kteří zde žijí, poloostrov nazývají malá Florida. Západní a východní pobřeží poloostrova jsou úplně jiné. proto je zde také cyklistika zde je tak krásná a rozmanitá. Východní pobřeží má středomořský ráz. Jsou zde písečné pláže, přístavy s jachtami a hotely s léčebnami. Západní pobřeží, které se nazývá Cote Sauvage (Divoké pobřeží), je obráceno do otevřeného oceánu a je hodno svému jménu. Vysoké vlny se tříští o skaliska. V horních mírnějších částech je to ráj pro surfaře.
Celý článek, který vyšel v časopise CYKLOTURISTIKA si můžete stáhnout ZDE-BRETAŇ.

 

Německá cyklostezka vydělává stamiliony

Každý, komu to alespoň trochu myslí ví, že když se vybudují kvalitní cyklostezky, přiláká to do oblasti kde jsou stovky a tisíce cyklistů, kteří zde utratí svoje peníze. Jak ale vidíme, každému to nedochází. V sousedním Německu na to přišli už před mnoha lety. Stálo by za to, posadit naše politiky na kola a nechat je dojet třeba po Labské cyklostezce do Hamburku. Brzy by zjistili, že si musí koupit jídlo, zaplatit ubytování, opravit kolo, koupit nějaký suvenýr atd. Na a o tom je článek, který si zde můžete stáhnout ZDE-SE-VYDELAVA. Dozvíte se, kolik lidí u nás jezdí na kole, kolik cizinců jezdí po našich cyklostezkách a proč utíkají pryč. Možná, že vás nové informace hodně překvapí.

 

Jak správně nafouknout kolo před vyjížďkou

 Na kolech dnes jezdí polovina národa, ale ne všichni se správně orientují v tom, jak mít nahuštěné pláště, aby kolo jelo dobře, rychle a bezpečně. Běžní cykloturisté mají velmi často pláště podhuštěné, ale k vidění jsou nezřídka i pláště zbytečně přehuštěné. Stáhněte si článek ZDE-FOUKANI KOLA.

 

Ženská cyklistika je na vzestupu a představuje nový fenomén

Cyklistice se věnuje čím dál více žen. Pro spoustu z nich je to koníček, který sdílí s rodinou, ale mnoho jich jezdí s kamarádkou, rády se vydávají na akce speciálně pro cyklistky a jezdí závody, doslova v závěsu za muži. Dámská cyklistika nabírá za poslední roky zcela jiné parametry, stává se samostatnou kulturou. Nejprve jí před lety pomohl boom spinningu. Dnes si ženy organizují společné vyjížďky, často ve velkém počtu, a jsou rády za možnost najít na nich kamarádky na kolo. Stáhněte si článek ZDE-ZENSKA-CYKLISTIKA.

 

Chorvatsko - kouzelné ostrovy

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Přinášíme vám několik tipů na místa v Chorvatsku, kam tolik českých turistů nejezdí. Přesto stojí za návštěvu či objevení. Stáhněte si článek ZDE-OSTROVY.

 

Německo - nejlepší cyklotrasy.

Počet výborně vybavených dálkových cyklostezek nebere konce, řidiči jsou tu snad nejslušnější na světě, asfalt všude perfektní a krajina vesměs bez extrémních kopců. Poznávat Německo ze sedla kola přináší vesměs pozitivní dojmy. Pojďte se s námi podívat na pár zaručených tipů. Stáhněte si článek ZDE-NEMECKO.

 

Švýcarsko na kole: cykloráj kolem jezer i alpské průsmyky pro drsňáky

Ačkoliv je Švýcarsko převážně hornatou zemí, najdou se tu cyklistické terény všeho druhu: od "líných" cyklotras v mírně vlnité krajině přes středně náročné štreky až po alpské výzvy pro skutečné machry. A na kole si můžete zpestřit i prohlídku některých měst. Stáhněte si článek o cyklistice ve Švýcarsku ZDE-SVYCARSKO.

 

Závislost jménem Island. Tipy znalce, jak zemi levně procestovat

Když se řekne Island, spoustě lidem se jako první vybaví sníh a led. Pavel Pech říká: "Sám jsem tam strávil téměř rok života a zem pokrytou sněhem a ledem jsem zažil jen jediný den. Jednou věcí si ale jistý jsem: že návštěva ostrova pod polárním kruhem je pro každého tak silným zážitkem, že se sem bude chtít vrátit." Stáhněte si článek o Islandu ZDE-ISLAND. Podívejte se na pavlovo video v sekci našich videí ZDE-VIDEO .

 

Na kole z Dolomit do Benátek

Jak se jede z nádherných Dolomit až do Benátek. Co vás cestou čeká a co uvidíte? Jaká je cesta a kde se spí. Po cykostezce z Toblachu a Cortiny uprostřed Dolomit se pokračuje po silnicích až do kouzelných Benátek. Stáhněte si a přečtěte si článek z naší malé výpravy ZDE-ITALIE.

 

Neoznačený cyklista za šera je sebevrah.

(14.5.2014) Že se má na kole za šera a v noci jezdit alespoň s blikačkami (vpředu bílá, vzadu červená), je snad už každému jasné. Znalci však stále důrazněji upozorňují, že jen blikačky nestačí. Co nejlepší viditelnost cyklisty je vhodné podpořit výrazným reflexním oblečením nebo alespoň různými reflexními prvky. Stáhněte si článek ZDE-NEOZNACENY.

 

TRENTINO - sport a zábava v horách i na jezerech

Trentino je severoitalskou provincií, ve které se jedinečným způsobem prolíná alpský smysl pro pořádek s italským temperamentem, životním stylem horalů s téměř středomořským způsobem života u jezera Garda. Tyto protiklady vytvářejí rozmanitost zdejší krajiny, která uspokojí každého návštěvníka. Výborná italská kuchyně je pro celou provincii neodmyslitelná. Jedno z největších lákadel pro nás zde, jsou trasy pro horská kola. Článek o Trentinu si stáhněte a přečtěte ZDE-TRENTINO.

 

Paříž jen na skok. Jak si užít město lásky a vyhnout se davům turistů?

Spousta návštěvníků Paříže dělá jednu zásadní chybu. Chtějí toho za jeden den stihnout co nejvíc. Na jejich seznamu je Louvre, Eiffelovka, Montmartre, Vítězný Oblouk, Notre Dame... Stejný úmysl mají ovšem další desetitisíce turistů, například slavné Centre Pompidou navštíví denně kolem 20 tisíc lidí. Článek o cestování v Paříži si stáhněte a přečtěte ZDE-PAŘÍŽ.

 

Cyklotip č.1 z Rakouska - NEZIDERSKÉ JEZERO - článek na iDnes

(10.4.2014) Na zpravodajské serveru iDnes vyšly tipy na cyklistiku v Rakousku. Perfektní cyklostezky, ohleduplní řidiči, atraktivní krajina a výtečné služby: ne nadarmo je Rakousko zemí cyklistům zaslíbenou. Na své si tu přijdou rodinky s dětmi stejně jako polykači kilometrů délkových i výškových. Tip č.1 je Neziderské jezero. Ideální na jarní rozježdění na sluníčku a po rovinkách. Článek si stáhněte a přečtěte ZDE-NEZIDERSEE.

 

Elba - krásný článek o tomto krásném ostrově vyšel na iDnes

 Chystáte se na Korsiku nebo Sardinii? Než tam pojedete, můžete si zkusit takový malý výběr z toho nejlepšího, co tyto ostrovy nabízejí. Všechno najdete na Elbě. Malém krásném ostrově, kde by se zdálo, že na týden není co dělat. To je ale omyl. Budete překvapeni a až to vyzkoušíte, budete se sem zase chtít vrátit. Článek o Elbě nemusíte hledat.Stáhněte si ho a přečtěte ZDE-ELBA

 

Cestování do dalekých zemí - jak zůstat zdravý a užít si to

Článek o tom, co udělat proto, abyste byli na vašich cestách po světě zdráví a cestování si pořádně užili. Stáhněte si článek ZDE-JAK ZUSTAT ZDRAVY

 

Proč jet na jaře na Korsiku

Koupání, sport a zajímavé památky, to je ideální trojice, po které pátrá řada turistů. Korsika, a my si tentokrát všimneme její západní části, tuto trojku nabízí. Má krásné pláže, na nichž spíš potkáte kormorána než opalující se davy, kopce ideální na kolo i výlet a k tomu místa prodchnutá historií. A krásná je i na jaře. Stáhněte si článek o Korsice ZDE-KORSIKA

 

Jižní Francie - návštěva ve vinařství Lansac

Článek o tom, jak jsme se ve vinařství Lansac seznámili s jeho spolumajitelem, který se jmenuje Serge Gilles-Naves. Článek o francouzských vínech a Francouzích. Stáhněte si článek o ZDE-LANSAC

 

Cesta autem do Chorvatska. Nejlevněji a nejrychleji 2013

Méně omezení na silnicích, levnější ubytování u soukromníků i jídlo v chorvatských restauracích. A konec dálnice ve Slovinsku už nehrozí vybíráním pokut. Tak vypadá cesta do Chorvatska, při níž reportéři MF DNES každoročně mapují nejklasičtější trasu českých výletníků. Stáhněte si článek o ZDE

 

Podrobný návod, jak dojet do Chorvatska nejrychleji nebo nejlevněji

Jako každý rok jsme i letos vyrazili z Prahy do Splitu a do Dubrovníku, abychom ještě před začátkem turistické sezony prozkoumali oblíbené trasy českých výletníků. Objížďka slovinské dálnice je lépe značená a uzavírky skončí do konce června. K moři by se mělo dát dojet za 9 hodin. Stáhněte si článek o ZDE

 

Autem do Chorvatska: na mýtném ušetří chytrá krabička

Na cestě po chorvatských dálnicích můžete ušetřit několik set korun, když budete platit mýto elektronicky. Musíte si jen koupit předplacený balíček. Zabere to pár minut. Stáhněte si článek o ZDE

 

JEDETE NA KOLO DO ZAHRANIČÍ? - NA CO SI DÁT POZOR !!!

Dnes jsme byli za hranicemi v Žitavě. Viděli jsme, jak policie zastavila cyklistku a kontrolovala kolo, vybavení i oblečení. Dáte si také na kole rádi pivečko? Víte co vás může potkat v Polsku, Rakousku nebo Chorvatsku? - stáhněte si článek ZDE a poučte se.

 

S kolem kolem Rakouska. Tipy na zajímavé výlety, které vás neunaví

Cyklotrasy pro dobrodruhy, nebo také hladké rovinky vhodné pro babičky s vnoučátky. U našich jižních sousedů najdete spousty tras, s kterými dokonale poznáte místní krajinu. Připravili jsme pro vás výběr několika nejslavnějších. Stáhněte si článek ZDE.

 

Na kole po mořském dně

Jedno z nejhezčích míst ve Francii je Bretaň. Projet jí na kole je úžasný zážitek. Skoro všechny naše trasy vedou podél Atlantického oceánu. Uvidíte krásné kamenné vesničky, skalnaté pobřeží a rozbořené moře. mezi tím vším vyniká jedna věc, kterou jinde nezažijete. Je to jízda po mořském dně, která je zde možná, když až sedmimetrový odliv nechá dno na několik hodin k dispozici. Stáhněte si článek o Na kole po mořské dně , který jsem pro vás napsal

 

Nevíte jak být na běžkách rychlejší? Trénujte skluz v jednooporovém postavení.

(14.1.2015) Narazili na pojem jednooporové postavení při běhu na lyžích. Začaly se množit dotazy, co to vlastně to jednooporové postavení je. Uvědomila jsem si, že spousta začínajících i pokročilých lyžařů nejen že nezná tento pojem, ale především jej neumí provést na lyžích. A přitom se jedná o klíčovou lyžařskou běžeckou pozici, která je alfou i omegou pro celé běhání na běžkách. Stáhněte si celý článek ZDE-BĚŽKY. Podívejte se také na toto video:

 

Tajné tipy z Alp, kde si výborně zalyžujete bez davů

(1.12.2013) Jsou sice ve stínu velkých, proslulých zimních středisek jako Zillertal Arena či Kitzbühel. Ale nabízejí romantiku, domácí atmosféru a po většinu roku volné sjezdovky, kde se lyžař nemusí cítit jako sardinka. Stáhněte si článek o nich ZDE-TAJNE TIPY

 

Deset nevšedních alpských středisek kam nejezdí davy Čechů

(1.12.2013) Zapomeňte na Tři a Čtyři údolí, na Zermatt, Kitzbühel, Sv. Anton a Sv. Mořic. Tahle a další vyhlášená zimní střediska už zná i jen sváteční český lyžař. Před nadcházející sezonou jsme vybrali trochu jiná, ale stejně skvělá alpská centra. Stáhněte si článek o nich ZDE-KAM NEJEZDI DAVY

 

10 nejlepších lyžování v celých Alpách

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských oblastí, pestrost lyžování a přírodní scenérie. Snažili jsme se do našeho výběru zahrnout všechny hlavní alpské země a zároveň pokud možno charakterově rozdílné oblasti. Stáhněte si článek o ZDE

 

Bezvadné lyžování v oblasti Nassfeld - Hermagor

Lyžařské svahy v korutanském Nassfeldu si čeští lyžaři oblíbili už před lety. I tady však jde vývoj dál, modernizace zase pokročila, pro pohodlí hostů se v Nassfeldu dělá první poslední a navíc se chystá rozšíření areálu na italskou stranu. Stáhněte si článek o ZDE

 

10 nejlepších skiareálu v Rakousku

Chcete vědět víc o rakouských lyžařských střediscích? Zajímá vás kam jet lyžovat? Kde je nejlepší snowpark? Která lyžařská oblast je největší? A která je nejslunečnější? Odpověď naleznete ZDE

 

ITÁLIE - Sella Ronda, nejkrásnější lyžařská túra Alp

Sjezdování kolem masivu Sella je klenotem lyžování nejen v Itálii. Na Sellu nikdy nezapomenete, ať už zůstanete na sjezdovkách věhlasných oblastí jako je Val Gardena, Alta Badia, Araba či Val di Fassa, nebo budete objíždět mystický masiv během celodenního výletu. Stáhněte si článek o ZDE

 

Triky a tipy na předjíždění na běžkách

(20.1.2015) Běžkování je poměrně v kurzu a stopy se plní lyžaři všech výkonností. Dobám, kdy to v Jizerkách brousilo dokola jen pár těch samých tváří, již odzvonilo a musíme si zvykat, že běžkařů je na horách čím dál tím víc. S tím přichází i otázka, jak se slušně chovat ve stopě. Předjíždění na běžkách je velké téma, které tady asi jen tak nevyřešíme. Nicméně bych vás rád seznámil se svojí teorií, která se zatím zdá být celkem praktická a osvědčená. Stáhněte si celý článek ZDE-BEZKY

 

DÁMSKÁ JÍZDA SE CVIČENÍM - CHORVATSKO 2017

Termín: 9.6. - 18.6.2016, CENA: 6.500,-Kč

Všem našim ženám nabízíme odpočinek od kol. Tentokrát cvičení, protahování a relaxační cvičení v chorvatském městečku Poreč Zelená Laguna - apartmány Astra**. Pojeďte si zacvičit, oddechnout si, zvolnit a užít si sluníčka. Starat se o vás budou: zkušená cvičitelka a organizátorka Vlasta Svobodová a dále rehabilitační specialistka Lucie Purmová a cvičitelky Martina Ježková a Nikola Vacková.

Ubytování: ve čtyřlůžkových apartmánech se 2 ložnicemi a vybavenou kuchyňkou

Stravování: z vlastních zásob

V ceně relaxačního a cvičebního pobytu je: 7x ubytování v apartmánech, vybavení kychyňky, ložní prádlo, doprava autobusem, cvičení 2x denně, pobytová taxa (2 eura/den).

V ceně není cestovní: pojištění, které vám rádi na požádání uděláme. Odjezd je z Jablonce n.N. a po trase.

Cvičitelky: Martina a Lucie, 

V případě zájmu napiště email na: info@sunbike.cz nebo volejte přímo Vlastě Svobodové tel: 737 465 580. Pokud byste raději něco s kolem, pak s námi pojeďte ve stejném termínu na "Pobyt na lodi a cyklistiku na ostrovech".

Apartmany

Apartmany

Apartmany

Apartmany

Apartmany

Apartmany

 

PRÁVĚ VYCHÁZÍ ČASOPIS DOVOLENÁ NA KOLE 2017. CO V NĚM SUNBIKE MÁ?

Pro právě vycházející CYKLOTURISTIKU - DOVOLENÁ NA KOLE jsme připravili dvě fotografie, které jsou umístěné v přehledu cestovních kanceláří, zabývající se cyklistikou. 

Na první fotografii je za jedoucími cyklisty mohutná saracénská věž, strážící vjezd do přístavu Marciana Marina na ostrově Elba, který patří k Toskánsku, kam SUNBIKE také letos pořádá krásný zájezd.

Na druhé fotografii je krásní zátoka městečka Povlja na ostrově Brač. V přístavu stojí naše loď, na kterou také letos pořádá SUNBIKE celkem 4 cyklistické zájezdy a pobyty na lodi. Na červnovém termínu je ještě několik volných míst.

Elba

Lod Chorvatsko